Съвсем скоро ви разказах за това как мина моят „Юли без пластмаса“. Нищо не се изчерпва с него, обаче – аз и преди, и след него се опитвам да живея все по-устойчиво. Ако и вие сте по този път, и особено, ако сте в началото му, тази статия може да ви е полезна с някои идеи как да намалите отпадъка си в кухнята. 🙂
И така, ето какво се случи досега по моя път към нулевия отпадък в кухнята.
Замених течния сапун с твърд сапун
Винаги съм обичала (фалшивото) удобство на течния сапун, докато не осъзнах, че всеки път като свърши, хвърлям една пластмасова тубичка. Така че се върнах в детството и твърдия сапун, който се старая да купувам в хартиена/картонена опаковка. Любимите ми сапуни на Sasha Naturals пък идват в плат, който може да използвате след това за upcycle проекти, или да върнете на Саша, за да го използва отново.
Спрях да използвам конвенционална гъба
Честно казано, дълго време след като започнах да се интересувам повече от устойчивия начин на живот, изобщо не се бях замисляла за гъбата – до такава степен тя е „нормална“ част от живота ни. Докато един ден не попаднах на нейни алтернативи в онлайн магазина на Revolucia, което ме накара да се замисля, че явно има някакъв проблем с нея, а именно, че не се разгражда. В началото опитах да я заменя с дървена четка, но просто не можах да свикна с нея. В последствие пробвах гъбата Луфа и така вече повече от година ползвам само такава. В последния месец попаднах и на други алтернативи обаче – силиконова „гъба“, гъба от сезал, гъба от кокосови влакна… Така че опции за замяна на гъбата има все повече и повече!

Замених верото с по-щадящ „препарат“
Това какви продукти използваме и как те влияят на природата, също е много важно. Последните месеци използвах ЕКО Гелът за миене на съдове на Tierra Verde, който е създаден на растителна основа и може да се закупи наливно от някои от партньорите на марката. Сега обаче качих нивото (хе-хе) и вече използвам марсилски сапун, отново от Revolucia и резултатът е повече от задоволяващ. 🙂

Текстилни „парцали“ вместо кухненска хартия
На пазара има все повече устойчиви опции, с които да се замени кухненската хартия. Последното нещо, което видях и много ми хареса е кухненската хартия за многократно ползване, която предлагат в station zero в София. Аз от своя страна реших на първо време да използвам стар чаршаф, който нарязах на парцали, които използваме активно в кухнята – за забърсване, попиване на разлети течности, чистене и т.н.

Текстилни вместо хартиени салфетки
По аналогия на кухненската хартия, реших да спра да използвам хартиени салфетки. В случая обаче инвестирах малко повече и си уших истински текстилни салфетки (нищо луксозно, просто са с правилни форми и имат подгъв).
Буркани!
Преоткрих използването на буркани за всичко – за съхранение на всякаква насипна храна (ориз, боб, леща ядки…) на готвена храна, за сушени плодове, чай… Така и така се опитвам като купувам консервирана храна да е в буркани, така мога да преизползвам поне част от тях.
Восъчни кърпи
Освен бурканите, голям помощник в кухнята са и восъчните кърпи. С тях покривам всякаква храна, която не мога (или не искам) да сложа в буркан. Имам два комплекта – един от EcoSwitch и един от Wrap Around, които ми служат вече месеци. Мият се с хладка вода и препарат за съдове и в зависимост от това как се ползват, почистват и съхраняват, могат да издържат до година или повече.

Спрях да използвам торби за смет
Събирам разделно от години и тъй като мия всяко нещо за рециклиране (без картона и хартията, разбира се), преди година осъзнах, че няма нужда да използвам торби за отпадъците за рециклиране. Всичко хвърлям директно в една голяма кофа, която щом се напълни изпразвам в контейнера. В момента привършвам и последната ролка торби за нерециклируеми отпадъци и съм решила, че няма да използвам и такива вече. Доста обмислях тази стъпка, защото ще ми се налага да мия кофата всеки път, но на този етап ми се струва най-правилното решение.
Пазарувам насипно, винаги когато е възможно
Плодове, зеленчуци, ядки, чай, мляко… Опитвам да пазарувам все повече неща насипно и разбира се в многократни торби. Използвам торби от EcoSwitch и Moneo Design, които успешно заместват найлоновите торбички навсякъде и по магазините и на пазара ги приемат все по-лесно и без излишни въпроси и убеждавания. За тези на Moneo Design, понеже са ярко жълти и супер свежи, получих и много комплименти. 🙂 Тук определено имам още много смелост да събирам, за да си поискам сирене в моя кутия, например, но малко по малко вървя в тази посока.

Приготвям повече домашна храна
У дома печем домашен хляб, заквасваме си кисело мляко, а в студените месеци се радваме и на домашна зимнина (за която благодаря безкрайно на прекрасното ми семейство в Русе). Разбира се не всеки има възможност да прави тези неща, но има и други, по-достъпни – домашно ядково мляко, хумус, мариновано сиренце или просто вкусна, вкусна манджичка. 🙂 Тези неща ми позволяват лесно да избягвам някои пакетирани храни.
Избягвам всякакви неща за еднократна употреба
Сламки, бъркалки, пластмасови прибори, чай на пакетчета… Не използвам такива неща или им търся алтернатива, когато е нужно. Това за мен всъщност бяха нещата, които най-лесно отказах да ползвам – просто наистина нямам нужда от тях. 🙂
Надявам се, че този списък ви е бил полезен и че ще ви помогне в борбата с еднократната пластмаса. Със сигурност има още много неща, които мога да направя и подобря, но както и преди съм казвала – животът с по-малко или нулев отпадък е път, който просто трябва да се извърви, а скоростта на всеки е различна. 🙂
Comments (3)