Често чувам, че това да живееш екологично и природосъобразно днес, струва скъпо. Аз обаче смятам, че има много неща, които можем да направим, за да намалим отпечатъка си върху околната среда, дори и да имаме по-малък бюджет. Ето защо събрах 10 идеи за устойчив начин на живот, които не изискват кой знае какви усилия или големи финансови възможности и всички са вдъхновени от това как живеехме като деца. Защото всичко ново е добре забравено старо.
1. Пазарувайте от близкото пазарче, вместо в големите магазини
Когато бях дете, с баба всяка седмица ходехме „на пазара“. Сега много хора предпочитат супермаркетите, където „има всичко“, но честно казано на пазара също има всичко! И най-хубавото: на пазара има голям избор от местни и пресни продукти, като повечето можете да вземете без или в своя опаковка. Така постигате няколко неща наведнъж: намалявате въглеродния отпечатък като не купувате много храни от далечни страни, намалявате еднократните опаковки и помагате на местния бизнес. Яко, нали?
2. Използвайте мрежичка или платнена торба вместо еднократни торбички
Спомням си как пра-баба ми ме пращаше да купя хляб. Вземах мрежичката и отивах на магазина и там директно слагаха хляба вътре. Без найлонови торбички и еднократни опаковки! Така че следващия път като ви предложат торбичка, просто кажете НЕ и извадте платнената торба. Сигурна съм, че имате поне една. За зеленчуците и плодовете пък можете да използвате многократни торбички, вече има много предложения на пазара, а ако сте по-сръчни и имате време и желание, можете и сами да си ушиете такива от стари тениски, покривки и т.н. А ако пазарувате от пазара (вижте т. 1) можете да слагате всичко и в една торба!

3. Гответе повече у дома и избягвайте да купувате готова храна
Ех, домашните гозби! Няма по-вкусни на света! Едно време нямаше take away, хапвахме повечко вкъщи и си беше супер. А хубавото е, че като готвите повече вкъщи абсолютно естествено намалявате пластмасовите опаковки (а и разходите). Можете да си носите на работа, за пикника или навсякъде където ходите, в кутия или буркан. Ако все пак си купите храна навън (нека не се заблуждаваме, има някои страхотни изкушения!) можете да помолите да ви я сложат във ваш съд. А на този страхотен сайт можете да видите всички заведения, които със сигурност няма да ви откажат.
4. Сушете билки, чай и плодове вместо да купувате готови
В родната къща видех ли „случайно“ разстлан вестник на някоя маса, знаех, че трябва да пипам много внимателно. Обикновено отдолу се криеше я липа, я сини сливи, я нещо друго… На терасата от простора висяха червени чушчици. Ето още един лесен начин да „спестим“ от пластмасови опаковки, а и пари, тъй като сушените плодове обикновено са скъпи. В интернет има доста информация за това как да си изсушим в-с-и-ч-к-о.

5. Методът „чиния захлупена с… чиния“ вместо пластмасови кутии
Въобще не се шегувам! В нашият хладилник това беше доста често срещана гледка, която честно казано тогава ме дразнеше. „Защо просто не си купим пласмасови кутии?“, питах. Но мъдростта вкъщи надделяваше – и една пластмасова кутия не си купихме и продължихме да захлупваме чинии с чинии, да използваме буркани и други иновативни методи за съхранение на храната. Колко простичко и лесничко, нали!
6. Използвайте твърди вместо течни сапуни
Още едно нещо от детството, което тогава исках да променя. Защо не можем да сме като „модерните“ семейства и да си купуваме течни, вместо твъди сапуни?! Толкова по-удобни са! Постепенно течните сапуни „навлязоха“ в живота ми, за да ги извадя отново преди няколко години. Твърдите сапуни са също толкова добри като течните, а купувайки ги спестявате доста пластмасов отпадък. Някои фирми ги предлагат без абсолютно никаква опаковка, а други прилагат иновативни методи като този на Sasha Naturals – сапуни в красив плат!

7. Използвайте кърпа, вода и сапун вместо мокри кърпички
Как сме живели едно време без мокри кърпички? Звучи смешно, нали! Повечето мокри кърпички са си истинска пластмаса, която нито се рециклира, нито се разгражда… Един от най-лошите замърсители са. Така че използвайте кърпа, вода и сапун, винаги когато е възможно! Можете да си направите и сами кърпи от стари тениски, които да имате винаги наблизо за всякакави екстремни ситуации.
8. Използвайте повече градски транспорт или колело
Винаги когато можете, изберете градския транспорт или колелото пред колата. Така спестявате доста въглеродни емисии, а в случая с колелото се раздвижвате. И това ще ви струва по-малко! Ако все пак се налага да ползвате кола (знаем, че някои хора нямат удобен транспорт до работа или живеят твърде далеч), проверете със съседите или колегите дали можете да се комбинирате. Ако сте повече в колата, отново ще спестите от въглеродни емисии.
9. Преизползвайте и купувайте повече втора употреба
Нали си спомняте онзи пуловер, който е бил на сестра ви, а преди това на голямата ви братовчедка, а преди това на леля ви, а преди това… Схванахте идеята. Размяната на дрехи е много полезна за околната среда и не струва нищо! Освен това дрехите втора употреба могат да ви помогнат да имате НАИСТИНА уникален стил и то на доста по-ниска цена.

10. Опитайте се да намалите всички продукти за еднократна употреба
Продуктите за еднократна употреба въобще не бяха популярни като бях дете. Дядо ми имаше метална самобръсначка, на която сменяше ножчетата, използвахме кибритена клечка с памук вместо клечки за уши и вкъщи имахме сламки за многократна употреба (да, последните въобще не са изобретение на 21 век). Така че тук ви предизвиквам да си спомните всичко, което преди години е било за многократна употреба, а днес не е, и да се опитате да приложиш опита си в днешния ден. Бъдете креативни! Експериментирайте (въобще не се шегувах за кибритените клечки с памук вместо клечки за уши)! Може пък да преоткриете още нещо забравено старо и да направите (екологична) революция. 🙂
Надявам се тези идеи да са ви били полезни и да съм ви убедила, че можете да живеете екосъобразно и без да ви струва скъпо. В някои случаи дори можете да спестите пари!
*Статията е публикувана за първи път на сайта на https://skrin.bg/.
Ако тази статия ви е допаднала, можете да прочетете и статията ми за моя път към нулевия отпадък в кухнята.
Comments (3)