Тази година по време на почивката ни в Балкана, случайно се оказахме в Габрово. Звучи доста странно, знам, но действително беше случайно, тъй като въобще не го бяхме планирали. Така се получи обаче и решихме да се възползваме от възможността, за да прекараме един ден в града – последният път, когато бях в Габрово, бях дете, а пък Еди изобщо не беше ходил.
Разходихме се из габровските улици, а аз разказах на Еди за пословичния габровски хумор. След това, разбира се, следваше да посетим и Дома на хумора и сатирата, един от символите на града. Домът на хумора и сатирата е вероятно добре познат на мнозина, така че няма да навлизам в подробности относно него. Искам да ви разкажа, обаче, за една от временните експозиции, които в момента се помещават в музея, тъй като тя наистина ме впечатли – става въпрос за „Град Градина“.
„Град Градина“ е една изложба за деца създадена за 24 Биенале на хумора и сатирата в изкуството, провело се в Габрово през 2019 година, но може да се види в музея и днес. Въпреки че официално целевата група са децата (най-вече училищни групи), според мен е много интересна и за възрастни. Неин автор е художничката Невена Екимова. Според сайта на Дома на хумора и сатирата, целта ѝ е да „прикани децата да се научат да изследват, да участват активно, да променят и обсъждат заедно важните въпрос около Град Градина“. А кои всъщност са важните въпроси?
Изкуството, градският облик, грижата за природата и животните, рециклирането, преизползването… Всички теми са представени по много интерактивен начин, който провокира децата да мислят, да са активни и да действат, а всичко това – докато се забавляват. Още началото ги очаква „зона за улично изкуство“, която ги приканва да рисуват на воля и… да подкрепят една добра кауза – създаването на „готина градска тоалетна“, тъй като Габрово си няма такава…




След това децата могат да правят „бомби от семена“, които да засадят навън, почистват улица „Крайно-котешка“ и спасяват котетата, които живеят на нея като ги прибират в котешкия хотел.





Любимата ми улица е „Просторна“, където децата научават за втората употреба и преизползването.





Накрая децата посещават „Поумняващия парк“, където могат да обсъдят преживяването в Град Градина и да решат коя част им е харесала най-много. Този етап също е много интересен, тъй като учи децата как да дискутират, да работят в екип и да вземат решения заедно.


Град Градина е наистина гениална изложба. Повдига актуални теми и ги представя на децата по изключително интерактивен и интригуващ начин. Освен това много ми хареса как е направена цялата експозиция – използвани са максимално устойчиви материали – дори килимчето на улица „Крайно-котешка“ е изплетено от стар текстил.
Град Градина ни зареди много положително и ни даде надежда, че за темата за устойчивия начин на живот тепърва ще се говори все повече. Още по-важно е този разговор да се случва и с децата. Ако имате път към Габрово или пък ако просто сте близо, определено препоръчвам да посетите Град Градина, а и Дома на хумора и сатирата като цяло – другите експозиции също са много интересни.