Нова година – ново аз. Януари е онзи месец, който повечето хора избират, за да положат началото на нещо ново – нов режим на хранене, спорт, нова работа или хоби, ново отношение към живота (си)… Докато декември е месецът, в който сме концентрирани върху това да сме „по-добри“ и да даваме (внимание, любов и грижа към близките, подаръци, дарения за каузи…), през януари основно се връщаме към себе си и това, което ние искаме да направим и постигнем. И в това няма нищо лошо или необяснимо – чисто психологически повечето хора се чувстват много по-предразположени за „ново начало“ през януари. А новото начало, щом носи положителна промяна, е нещо чудесно.
Това, за което обаче разсъждавам много в последно време е концепцията за това да сме „по-добри (само) по Коледа“. Няма да нищя как се е появила и защо я има – мисля, че е ясно. Въпросът обаче е защо наистина се сещаме и си говорим за това само през декември. Новото, по-добро аз не иска ли да е… ами, именно по-добро? Сигурна съм, че иска. Всъщност това е едно от нещата, които аз си пожелавам всяка нова година (и не само тогава) – да съм по-добра, по-съпричастна и да давам повече. А в нашата малка родина иматолкова много хора и каузи, които имат нужда да им бъде дадено… И тук не говоря непременно за пари – времето, например, е точно толкова ценно.
И така, ако и вие като мен започвате 2022 г. не само с цели, свързани със себеусъвършенстването си (в което, пак ще кажа, няма нищо лошо – тъкмо обратното), а и с желанието през новата година да давате и помагате повече, ето някои каузи, на които според мен си заслужава да отделите от… себе си.
Фондация „Нашите недоносени деца“
Фондация „Нашите недоносени деца“ е създадена през 2012 г. в подкрепа на българските недоносени деца и техните семейства. Мисията ѝ е да има по-малко преждевременни раждания и повече оцелели и здрави недоносени бебета, заедно с по-спокойни и информирани родители. Фондацията има постоянна нужда от доброволци – както пише и на сайта им, можете да го направите като бъдете преводач, юрист, счетоводител, медицинско лице, журналист, психолог, социален работник, рехабилитатор… На сайта има и множество кампании, за които търсят се доброволци, като със сигурност активна в момента е тази за превод на материали за детското развитие – има и я TimeHeroes. Помагайки на фондацията, помагате на най-най-малките!
Сдружение „Операция плюшено мече“
В статията ми за коледни подаръци с кауза вече съм ви разказвала за „Операция Плюшено Мече“, които ръководят най-мащабната Коледна кампания за подаръци за деца и възрастни в неравностойно положение в България. Сдружението също така има целогодишна менторска програма „Скритите таланти на България“, която дава шанс за кандидатстване в университет и професионална реализация на даровити младежи, лишени от родителска грижа или от социално слаби семейства. Програмата периодично набира ментори, които да помагат на талантливите деца, които са част от програмата – ето тук можете да научите повече какво точно означава това.
Сдружение „Съвет на жените бежанки в България“
Сдружението „Съветът на жените бежанки в България“ помага на бежанци и търсещи закрила в процеса на тяхната адаптация и интеграция в българското общество. Те подкрепят правото на избор, което всеки човек има в осигуряването на по-добро бъдеще за себе си и своето семейство. Сдружението има периодични кампании, с които приемат дарения от дрехи, обувки, домашни потреби и играчки – на сайта им можете да ги следите и да се включите.

Фондация „Проект Северозапад“
Фондация „Проект Северозапад“ работи за осигуряването на достоен живот на хората в Северозападна България – независимост за възрастните хора и възможности за развитие на младите. Фондацията организира домашен социален патронаж, който включва доставка на храна, помощ в дома и здравни грижи; поддържа склад за хранително банкиране и организира трудотерапевтична работилница „Северозапад“, където се работи с младежи с интелектуални затруднения за развиването на умения и навици за самостоятелен живот. Можете да помогнете на „Проект Северозапад“ с доброволен труд в грижата за възрастните хора, при сортирането и раздаването на храна, в работата с младежите от работилницата, както и в развитието на дейността им. Повече информация можете да намерите тук.
Резиденция Баба
Резиденция Баба е инициатива на Фабрика за идеи, чиято мисия е да свързва млади градски хора с възрастни в села из цяла България. Инциативите, които Резиденция Баба организира включват едномесечни резиденции, както и доброволчески акции в помощ на възрастните хора. Ето тук можете да прочетете повече, а тук има информация как можете да станете резидент. Резиденция Баба можете да подкрепите и като закупите някой от продуктите им тук.

Фондация „Дивите животни“
Фондация „Дивите животни“ работи за опазването на биоразнообразието и оцеляемостта на дивите животински видове в България. Фондацията лекува и доотглежда осиротели или пострадали диви животни, след което ги освобождава обратно в природата. „Дивите животни“ работят упорито и за повишаване на екологичната култура в България. От фондацията постоянно търсят доброволци, тъй като дейността им се крепи основно именно на доброволчески труд. Доброволците обслужват сигнали за пострадали диви животни, участват в спасителни акции, превеждат историите на „дивите пациенти“ на английски… Повече информация и как да се включите, можете да намерите тук. „Дивите животни“ също така се нуждаят от различни продукти – ето тук има списък на основните неща. Понякога имат нужда и от кърпи, одеяла, вестници, които не е нужно да са непременно нови (преди да им занесете/изпратите, обаче, задължително се свържете с тях, за да проверите дали не са затрупани с такъв тип консумативи).
Фондация „Дивите животни“ можете да подкрепите и като си закупите книжката за котарака Бойда – един лев от всяка продажба е дарение за тях.
„Фермата“ и „Animal Rescue Sofia“
Не става въпрос за телевизионното предаване, а за един много специален приют, в който живеят много кучета, по-малко котки и няколко кончета. Обитателите на „Фермата“ са спасени от „Animal Rescue Sofia“, като доста често става въпрос за пострадали (включително и от човешка ръка) животни. След възстановяването им организацията се грижи да им намери стопани. Подобно на „Дивите животни“, „Animal Rescue Sofia” и „Фермата“ имат постоянна нужда от храна и консумативи – списъка с най-нужното можете да намерите тук. И тук можете да дарите стари кърпи и одеала, както и препарати за почистване, дърва за отопление и други. Разбира се, доброволческа помощ също е добре дошла, включително за разхождане на кучетата във Фермата – повече информация можете да намерите тук.
„Animal Rescue Sofia“ имат и благотворителен магазин – повече информация тук.
Специално от дарения и помощ имат нужда и приемат повечето (а може би и всички) организации, които спасяват и се грижат за животни – може да потърсите такива близо до вас и да им пишете, за да ги попитате от какво имат нужда. Такива са Dare 2 Care (те приемат и дарения в бижута и аксесоари, които продават благотворително), Pet Sisters, Редом и други. Много от тези организации също постоянно търсят приемни домове за спасените животни, докато им търсят стопани.
И още…
Освен с време и ресурси, можете се включите и в каузи за даряване на… живот. Това е възможно чрез инициативи като тази за доброволното даряване на кръв – повече информация има на сайта на Националния център по трансфузионна хематология. Друга инициатива е тази за даряване на репродуктивен материал на фондация „Майки за донорство“ – повече за дейността им и за това как можете да дарите репродуктивен материал можете да намерите тук.
Разбира се, това е съвсем малка част от каузите в България, на които можете да помогнете. Подбрах такива, които за мен, поради една или друга причина, са много важни, като се опитах да наблегна на това, че можете да дарите неща, различни от пари, защото човешкият ресурс е също толкова важен. Още много стойностни каузи, на които можете да помогнете, можете да намерите на сайта TimeHeroes. И се надявам се да съм ви вдъхновила през 2022 г. да подкрепите поне една кауза.
*Основната снимка към публикацията е на Noah Buscher.