Отговорът на въпроса как и къде да изхвърляме отпадъците си на пръв поглед изглежда лесен – ами в контейнера за боклук, разбира се. Истината обаче е, че нещата са малко по-сложни, поради две причини: първо, разделното събиране на територията на Столична община е задължително* и второ, някои отпадъци не могат да се изхвърлят дори в цветните контейнери.
Много хора всъщност изобщо не знаят къде да изхвърлят някои отпадъци или дори, че част то тях трябва да се изхвърлят или предават на специални места. Често срещам въпроси за това къде се изхвърлят електроуреди или лекарства, например. Затова и отдавна ми се искаше да напиша статия по темата – нещо като малък наръчник за това как и къде да изхвърляме отпадъците си в съответствие с общинската наредба, а и с най-малка вреда за околната среда.**
*Всяка община има свои изисквания относно изхвърлянето на отпадъци. Тъй като живея в София, тази статия се отнася основно за ситуацията в Столична община, но въпреки това много от информацията би била полезна и приложима и за други населени места.
**Тази статия се основава на официалната информация от сайта https://waste.sofia.bg/ и допълнително проучване.
Битови отпадъци
Битовите отпадъци са всички отпадъци от домакинството, които изхвърляме в общия контейнер – най-често това са органични отпадъци като остатъци от храна (сурови или сготвени), замърсени опаковки или други отпадъци, които не могат да бъдат рециклирани.
Хартия и картон

Както подсказва и картинката на самия контейнер, хартията и картонът (както и продукти, изработени от тези материали) трябва да изхвърляме в синия контейнер.*** Тук обаче следва да отбележим, че не всяка хартия и картон са годни за рециклиране. В този контейнер не трябва да изхвърляме:
- салфетки и санитарни материали;
- замърсени хартиени и картонени отпадъци: мазна амбалажна хартия, кутии от пица и т.н.;
- хартия/картон с покритие от пластмасово или метално фолио (напр. картонените кутии за готова храна).
- хартия, която не е хартия: понякога нещо може да ни изглежда като хартиено, но всъщност да не е – проверете кода на опаковката, за да сте сигурни (повече за това в края на статията). Също така внимавайте за „скрита“ пластмаса – такъв е случаят с „хартиените“ чашки за кафе, които всъщност съдържат слой пластмаса.
Също така е добре кутиите и кашоните да бъдат предварително сгънати, за да не заемат много място.
***В зависимост от фирмата, която обслужва района ви, при вас може да няма син контейнер, а само жълт. В този случай хартията и картонът се изхвърлят в жълтия контейнер.
Пластмаса и метал
В жълтия контейнер можем да изхвърляме пластмасови кутии и бутилки; опаковки от козметика; капачки; метални кенчета и консервни кутии; найлоново, опаковъчно и стреч фолио и др. В този контейнер не трябва да изхвърляме:
- блистери, бутилки и ампули от лекарства;
- туби и бутилки от вредни вещества;
- електроуреди.
Всички опаковки трябва да са празни, т.е. да не съдържат храна и течности – минимумът е да бъдат изплакнати, а ако има мазнина – тя да бъде забърсана. Пластмасовите бутилки трябва да бъдат смачкани.

Стъклени опаковки
Стъклени опаковки можем да изхвърляме в синия контейнер, като тук е много важно да се отбележи, че тук наистина става въпрос само за опаковки, т.е. бутилки, буркани от храна и бурканчета от козметични продукти. Не трябва да се изхвърлят:
- счупени чаши и чинии;
- порцелан и огнеупорно стъкло;
- крушки/лампи;
- стъкло от огледала и прозорци, включително автомобилни стъкла.
Изхвърлянето на други видове стъкло може да затрудни рециклирането на стъклените опаковки. За неговата преработка може да попитате в близките локации за вторични суровини (линк ще оставя в края на статията), но ако рециклирането му не е възможно, ще трябва да го изхвърлите в общия контейнер.
И тук важи правилото, че всички опаковки трябва да са празни и по възможност, изплакнати (в случая със стъклените опаковки не е задължително).
Био отпадъци
Био отпадъците представляват листа, растения, клони, почва и др., както и остатъци от храна. В София, макар и не много, вече има поставени специални кафяви контейнери, в които могат да се изхвърлят, след което се събират и от тях се прави компост. Всеки гражданин на София, който е заплатил таксата си за битов отпадък, има право на 10 кг. безплатен компост. Карта на кафявите контейнери в града можете да видите тук. Ако в близост до вас няма такъв, можете да оставите био отпадъците в чувал или завързани на сноп до сивите метални контейнери, от където ще бъдат събрани.
Алтернативно, може да приготвите собствен компост. Насоки как да го направите можете да откриете тук и тук.

Опасни отпадъци
Опасни отпадъци са:
- фармацевтични продукти (лекарства), включително и техните опаковки;
- уреди, съдържащи живак;
- домакински препарати;
- лакове и бояджийски материали;
- мастила;
- опаковки с предупредителни знаци (експлозивно, запалимо, опасно, токсично и т.н.).

Тези отпадъци не се изхвърлят в нито един от контейнерите. Можете да заявите безплатното им събиране на телефон 070011750 или да ги предадете в някой от мобилните събирателни пунктове – графикът за 2022 г. можете да откриете тук.
Що се отнася до опаковки от препарати, тях може да занесете и в магазина Station Zero, където продават наливни препарати и съответно опаковките могат да бъдат използвани отново.
Електроуреди
Можете да заявите безплатно извозване на старите си електроуреди на телефон 080014100 или на 0885770041. Също така може да се свържете и с Ecologica, които извозват такива отпадъци и ги рециклират.
Батерии
Батерии можете да изхвърлите в повечето големи магазини, които продават техника – в тях има специални малки контейнери, в които можете да оставите батериите.
Акумулатори, отработени масла и автомобилни гуми
Акумулатори и отработени масла може да предадете в най-близкия автосервиз. Гумите също можете да предадете на местата, където се сменят гуми – те са задължени да осигурят такава възможност безплатно. Освен това, тук има адреси на всички места в София, където можете да предадете стари гуми.

Едрогабаритни отпадъци
Тук се включват мебели, строителни материали, детски колички, колела… Можете да ги оставяте до сивите метални контейнери, от където се събират по график. Поради това, обаче, е важно да ги оставите в деня преди събирането. Графика за събиране по райони, можете да откриете тук. Важно е да се отбележи, обаче, че що се отнася до строителните отпадъци, става въпрос за отпадъци от дребни ремонти. Ако планирате голям ремонт трябва да заявите контейнер за строителни отпадъци – ето тук може да намерите повече информация как.
Специално за мебелите, особено когато става въпрос за стари масивни мебели, може да пробвате да ги подарите в някоя от групите за подаряване във Фейсбук като например групата PREPRAVAlnik, където подобни „находки“ са доста ценени.
Дрехи, обувки, текстил
В София можете да изхвърлите старите си дрехи в контейнерите на Хюманита и БЧК, TexCycle или TEXAID. Съветвам ви обаче да използвате тези контейнери, само когато другите опции като да поправите, продадете, подарите или преизползвате дрехата по друг начин, не са възможни.
Това са основните категории отпадъци. Възможно е списъкът и обясненията към него да не са напълно изчерпателни, така че ще го обновявам при възникнали въпроси (и намерени отговори).
Още малко полезна информация
Списък с кодовете за рециклиране, за да се ориентирате още по-лесно кое къде трябва да бъде изхвърлено (неясноти най-често има с хартията и пластмасата).
Ето тук можете да намерите актуалните графици за извозване на различните видове отпадъци в София. Надявам се и веднъж завинаги това да сложи край на градските легенди как всички отпадъци се събират едновременно, смесват се и т.н. Дори да има някакво смесване, отпадъците за рециклиране се пресортират (механично или ръчно, в зависимост от вида им), след което се подготвят за рециклиране и т.н. На линка също така има списъци и локации на контейнерите на фирмите, обслужващи София.
А тук има карта на всички цветни контейнери на Екопак в страната.
На сайта на https://waste.sofia.bg/ има и карта с локации, на които можете да занесете различни видове отпадъци, но не е ясно дали е напълно актуална (на сайта има и неактуална информация и неработещи линкове).
Надявам се, че тази информация ви е била полезна. Разбира се, както винаги, ви призовавам преди да изхвърлите нещо, да помислите дали то не би могло да бъде използвано от някого или пък дали не може да бъде преработено по някакъв начин, преди да се озове в боклука. А ако искаме да се върнем още една стъпка назад, добре е преди да купим нещо, винаги да си зададем въпроса имаме ли наистина нужда от него, колко и как е го използваме и т.н. Reduce, reuse, recycle. ☺️
Ако тази статия ви е харесала, може да прочетете и статията ми с 10 идеи за устойчив начин на живот, вдъхновени от това как живеехме като деца.