Пластмасата несъмнено е един от най-големите замърсители на планетата. Опаковки от храна, сламки, найлонови торбички, клечки за уши… Това със сигурност са най-популярните отпадъци. Те обаче не са единствените и докато работим за намаляването им, има и други неща, за които можем да помислим. Та, ето още някои неща, за които може да внимавате по пътя към намаляването на личния отпадък. 😊
Козметиката
Не само опаковката, но и съдържанието е важно. А в козметиката ни понякога може да има съставки, които не са много добри нито за планетата, нито за нас самите. Затова, оглеждайки се за козметика в метални или стъклени опаковки (или пък без опаковка!), обърнете внимание и на това, което има в нея. Натурални ли са съставките? Биоразградими ли са? Полезни ли са? 🙂 Вече има и доста приложения, в които може да въведете съставките на продуктите, които използвате, за да проверите доколко те биха могли да са вредни.
Препаратите
От верото, през праха за пране до препарата за под, много от препаратите, които използваме у дома са истински вредни както за нас, така и за околната среда. Това си личи много лесно и по предупреждаващите знаци и надписи по тях. Добрата новина е, че на пазара има все повече препарати за дома, които са с висок процент на биоразградимост (или дори изцяло биоразградими), а някои неща може да приготвите и сами – тук може да намерите някои лесни идеи от Симона от Zero Waste Sofia. Тук да си кажа, че аз преди известно време преоткрих белия оцет, който е чудесен универсален почистващ препарат и може да се ползва в много ситуации. В комбинация със сода пък прави направо чудеса.
*Преди да ползвате оцет и особено комбинацията оцет със сода се уверете, че повърхността, която почиствате няма да бъде съсипана. 😉
Хартията
Митът, че хартията е достатъчно устойчива алтернатива на пластмасата е толкова дълбок, че изкореняването му ще отнеме вероятно още 100 години. 😅 И тук дори не говорим за хартията, която не е съвсем хартия, защото е покрита с фолио или пък съдържа пластмасов слой (такъв е случаят с прословутите картонени чашки). Та, имам предвид най-обикновената хартия, която също е отпадък, а и за правенето ѝ се изразходват много ресурси. Това разбира се не означава да се откажем от хартията, а че трябва да я използваме осъзнато и с мярка, когато действително има нужда.
Дрехите
Темата за текстилните отпадъци става все по-популярна през последните години, аз също писах за нея в предишни статии (От бърза към бавна мода). Текстилът днес се е превърнал в един от най-големите замърсители в света, а вредното влияние на голяма част от дрехите ни е на всеки етап от живота им – при багренето на платовете, при прането, когато носим изкуствени материи, които отделят микропластмаса при пране и накрая разбира се – когато дрехите стигнат на боклука. Затова е важно да пазаруваме дрехи осъзнато: да купуваме неща, от които имаме нужда и ще носим; да носим повече естествени материи; да подкрепяме устойчиви брандове, когато имаме възможност или пък да пазаруваме повече втора употреба. Когато пък (повече) няма да носим нещо, може да го подарим или дарим, а ако не става за носене – да го изхвърлим в контейнер за текстил.
Въглеродните емисии
Замърсяването с въглеродни емисии не е новина – всички знаят за него. Често обаче се пренебрегват стъпките, които всеки от нас може да предприеме, за намаляването им. Например да се возим с градския транспорт, да караме колело и да ходим пеша колкото се може повече. Да използваме по-устойчиви източници на енергия, когато е възможно. Да пазаруваме сезонни продукти от местни производители. Да пестим водата…
Това разбира се е само една част от големите виновници за замърсяването, но човек все от някъде трябва и може да започне. 😉 Надявам се, че този кратък списък ще ви помогне именно с това.
Ако тази статия ви е харесала, може да прочетете и статията ми за феномена „greenwashing“.
Comment