Вече си говорихме за това как можем да живееш екологично и природосъобразно, дори и да имаме по-малък бюджет. Статията можете да си припомните тук. Днес искам да продължа темата и да ви дам някои идеи относно това как инвестирайки в ежедневни продукти за многократна употреба, можете да намалите отпечатъка си върху околната среда, а и разходите си в дългосрочен план. Ето защо подготвих още 6 идеи за устойчив начин на живот, в които да инвестирате.
1. Восъчни кърпи
В предната статия вече споменах за (не)иновативния метод „чиния върху чиния“. Ако обаче са ви свършили чиниите (случва се понякога!) и имате нужда от нещо допълнително, не посягайте към стреч или алуминиевото фолио! Има по-разумен и устойчив начин, а именно восъчните кърпи. Изцяло от естествени материали (памук и пчелен восък), във всякакви размери и разцветки, много свежи са и имат доста дълъг срок на годност. Моите любими са тези, предлагани от Wrap Around. Издържат около една година нормално ползване и могат да бъдат „освежавани“ с леко загряване във фурната. След мноооого износване, можете и сами да ги обновите с малко восък.

2. Сламки за многократна употреба
Сламките са един от най-използваните продукти за еднократна употреба и според Службата на националните паркове на САЩ, само американците използват 500 милиона сламки дневно. Плашеща цифра, нали? Вместо това може да инвестираме в една многократна сламка, която на практика е вечна, събира съвсем малко място и можем да я ползваме във всеки момент, когато искаме.

3. Бутилки и чаши за вода
Докато обикаляме по задачи, докато се разхождаме, докато спортуваме, когато сме в планината… Пиенето на вода е много важно, за да се чувстваме в добра кондиция и здрави. Аз ви призовавам обаче да спрете да си набавяте тази вода в пластмасови бутилки. Ако искаме да пием по 2 литра вода на ден и купуваме бутилки по 500 мл., това са четири пластмасови бутилки всеки ден. В зависимост от цената на водата, това може да ви струва и между 2 и 4 (а понякога и повече) лева на ден. Ако инвестирате в многократна бутилка, то можете да намалите бързо и значително пластмасовия си отпадък, а цената ѝ ще се изплати за седмица-две!

4. Самобръсначка със сменяеми ножчета
Тук отново се връщаме към детските години, защото точно такава самобръсначка имаше дядо ми. Revolucia предлагат точно такава е подходяща както за мъже, така и за жени. Без пластмаса, сменяш само ножчетата и е практически вечна. Една еднократна самобръсначка струва средно 2 лв., така че около 15 бръснения по-късно, многократната вече ще е изплатила цената си.
5. Многократни тампони за грим
Многократните тампони за грим добиват все по-голяма популярност, заради удобството си. Това е още един на практика вечен продукт – можеш да ги използваш и переш безкрайно много пъти. Предвид че повечето дами почистват лицето си с тампони поне два пъти на ден, инвестицията бързо се възвръща.

6. Менструална чашка или многократни дамски превръзки
Всяка жена използва средно между 5 и 15 хиляди дамски превръзки и тампони в живота си. За съжаление обаче, дамските превръзки и тампоните не могат да бъдат рециклирани и генерират огромни количества пластмасов боклук, на който ще му отнеме стотици години да се разгради. Добрата новина е, че на пазара излизат все повече многократни менструални продукти и все повече жени решават да направят промяната, за да намалят генерирания боклук, а също и дългосрочните си разходи в тази насока. Можете да разгледате многократните превръзки на Green Moon Pads както и разнообразието от менструални чашки на Лила, а в интернет има и други варианти. Бързата сметка показва, че само за няколко месеца инвестицита в менструална чашка и/или многократни превръзки, се възвръща.
Надявам се тези идеи да са ви били полезни и да ви помогнат да решите в какво си струва да инвестирате, за да намалите отпадъците си, а и разходите си в дългосрочен план. Не забравяйте, че не е нужно да правите всичко наведнъж, ако нямате възможност. Важни са мотивацията и желанието за промяна и малките, но сигурни стъпки.
*Статията е публикувана за първи път на сайта на https://skrin.bg/.