Като човек, израснал в Русе, т.е. градско дете и сравнително далеч от планината, когато за първи път започнах да се катеря по високото, всичко беше на принципа проба-грешка. С някои грешки не се гордея твърде (като например един опит за качване на Черни връх с кецове), но пък всички те се превърнаха в много уроци, благодарение на които днес мога да ходя в планината една идея по-уверена, че ще съм в безопасност и ще си изкарам добре. А за всички, които сега правят първите си стъпки в планината, реших да създам този своеобразен наръчник за начинаещи планинари, който да ви даде някои основни насоки за това как да се подготвите за разходките сред живописните ни планини. Ето ги:
1. Изберете маршрут, който отговаря на възможностите и опита ви
Ако тепърва започвате да ходите в планината, вероятно гледате снимки от места като Мальовица, Кончето и Централен Балкан, които със сигурност омагьосват с красотата си още от първото запознанство с тях. Тази красота обаче крие и други „подробности“ – дълги и по-трудни преходи, някои по-технични, а дори и опасни участъци. Затова, преди да се запътите по такива по-сериозни преходи, ви препоръчвам да започнете с по-кратки и лесни маршрути. В блога можете да намерите някои идеи като например прехода до Поповски връх в Чепън планина или този до връх Драговски камик в Гребен планина. Тези по-лесни преходи ще ви запознаят с планината, ще ви помогнат да натрупате известен опит в нея, както и увереност. Това че са по-лесни пък не ги прави по-безинтересни – гарантирам ви го.

2. Проучете маршрута достатъчно добре
Колкото и лесен да изглежда даден маршрут, винаги отделете време да се запознаете с него достатъчно добре. Колко е дълъг, каква е денивелацията, колко време ще отнеме, какъв е теренът, има ли по-специфични участъци… Всички тези неща ще ви дадат информация за това какво да очаквате и разбира се ще ви помогнат да решите дали преходът е подходящ за вас. Съветвам да прегледате различни източници на информация (статии, пътеписи, форуми, карти) и да обърнете внимание от кога е самата информация – ако е от преди 5 години, например, много неща може да са се променили – пътеката да е обрасла, маркировката да е в лошо състояние и т.н. Наблягам на това, защото наскоро направихме грешката да тръгнем по маршрут, препоръчан на сайта на един къмпинг и се оказа, че пътеките изобщо не са поддържани, дори бяха опасни на места.
3. Проверете прогнозата за времето
Като начинаещи планинари ви съветвам първите си преходи в планината да направите през лятото. То обаче също може да крие „изненади“ когато говорим за планина – бури, гръмотевици, дъжд… В тези момент е по-добре да не сте горе. Така че винаги проверявайте прогнозата за времето и не забравяйте, че тя може да се промени от ден за ден. Ако имате съмнение, че времето ще е хубаво, по-добре отложете прехода. От друга страна, не подценявайте и жегите. Ако прогнозата е за много горещо време, по-добре изберете преход в по-високата планина и с повече сянка (в гориста местност). Не веднъж съм се „пържила“ сериозно в планината през лятото и в някои отношения е по-неприятно и от това да правиш преход в дъжд.

4. Не подценявайте екипировката
В планината е важно да ходим с подходяща екипировка, за да ни е удобно, а и за да сме в безопасност. Минимумът, според мен, са планински обувки (най-добре с висок глезен), удобен панталон/клин, тениска, полар, връхна дреха. Задължително нося със себе си и яке за дъжд (дори прогнозата да не предвижда да вали – времето в планината е непредвидимо), гети, чорапи и тениска за смяна. Добре е горе да имате и шапка или кърпа за глава, слънчеви очила. Нещо, за което много хора не се сещат, но е ключово са слънцезащитният крем и репелента. Темата за екипировката е доста обширна и бих препоръчала да я проучите отделно и да се подготвите. Тя не включва само дрехите, а и раница, щеки, челник, компас… Една доста хубава статия за екипировката може да прочетете тук, а тук има някои конкретни предложения за лятна екипировка.
5. Не тръгвайте сами
Начинаещ или не чак толкова, аз лично смятам, че човек не бива да прави преходи сам. Планината може да е непредвидима и е добре да си имате другарче, с което да разчитате един на друг в случай на трудности.
6. Тръгнете рано
Тази препоръка е може би толкова банална, колкото и тази за прогнозата за времето, но според мен е важна. А и от моите впечатления, твърде много хора са склонни да подценяват предимствата на това да тръгнеш рано, а те са много. Дори преходът, който ще правите, да е кратък, ранното тръгване гарантира, че ще имате на разположение целия ден, в случай, че нещо се обърка. Освен това, през лятото, ще избегнете тръгването ви да е в жегите, защото това само би ви изтощило допълнително още в началото на прехода.
7. Вземете си достатъчно вода и храна
Не тръгвам на преход с по-малко от литър и половина вода. Ходенето в планината е свързано с физическа активност и потене, така че със сигурност искате да сте хидратирани, особено лятото. По време на предварителното проучване е важно да проверите дали има вода по пътя и ако да – може и да не се товарите с твърде много. Тук обаче важи с пълна сила и това доколко е актуална информацията – някои чешми може да не работят вече или да са пресъхнали, ако е твърде горещо. Дори преходът да е по-кратък е добре да си носите енергийна храна – ядки, шоколад. Така ще сте сигурни, че имате с какво да се подкрепите във всяка ситуация.

8. Използвайте карта/навигация
Дори да сте проучили маршрута добре предварително и да можете да разчитате на маркировката, добре е да имате и карта или навигация, тъй като винаги може да се случи на човек да се заблуди. Лично аз винаги използвам картата на BGMountains, която съм заредила на приложението OruxMaps. Може да се зареди и на GPS приемник.
9. Не оставяйте нищо в планината, освен стъпките си
Планината ни приема в прегръдките си, за да се насладим на красиви гледки, чист въздух и спокойствие. Нито от тези неща, обаче, няма да е такова, ако си позволим да цапаме и рушим. Затова нека я пазим, за да можем да ѝ се наслаждаваме и ние, и тези, които идват след нас.

Надявам се, че тази статия ви е била полезна. Със сигурност има още много неща, които да се кажат, но тези според мен са наистина най-основните. Първите стъпки в планината са свързани с много въпроси и предизвикателства, но ако действате внимателно и постепенно, ще я опознавате все по-добре и ще я обиквате все повече. Аз вече съм безвъзвратно и изцяло влюбена в нея.
Comment