Излежаването на плажа цял ден в компанията на приятна музика и студена лимонада (или бира) е доста приятно занимание, но някои от нас просто не можем да го правим в продължение на 2-3-4-5 дни. А и понякога слънцето е твърде силно, или пък морето е бурно, или просто искаме да се поразходим някъде… За щастие има и други неща за правене. В тази статия ще ви представя 10 забележителности по Черноморието, които може да посетите – ей така, ако и вие като мен сте по-скоро от активните пътешественици, дори когато сте на море. И така, от север на юг:
Ботаническа градина в Балчик
Ботаническата градина в Балчик е всъщност собственост на Софийския университет. Създадена е през далечната 1955 г. и се простира на цели 194 декара! Специализирана е в развитието на тропични и субтропични растения, а най-известна е с колекцията си от кактуси и сукуленти. Изключително красива е и Божествената градина, засадена с най-различни цветя, водна растителност, папрати и други. Ботаническата градина в Балчик е и място за изследователска и научна дейност и играе ролята на спасителен център за редки и застрашени видове. Ако решите да я постите, бих препоръчала да ѝ отделите поне една сутрин или следобед.
Двореца в Балчик
Архитектурно-парковият комплекс „Двореца“ всъщност се намира на 2 км. от града и е разположен на морския бряг. Изграждането му започва през 1924 г. по поръчка на румънската кралица Мария – територията, на която се намира той по това време е част от Румъния. След възвръщането на Южна Добруджа през 1940 г., дворецът попада в границите на България. Днес той е една от основните забележителности по Черноморието ни и това е напълно естествено: разходката сред сградите и градините му е повече от приятна.
Нос Калиакра
Вече съм споменавала нос Калиакра като едно от любимите ми места в България. За първи път го посетих още като дете, а преди 2 години, по време на едно великденско семейно пътуване, отново бяхме там. Има някаква особена красота и емоция това място. Нос Калиакра и регионът всъщност представляват една от първите защитени територии в България, обявена за природен резерват през 1941 г. Това е и единственият резерват в България, включващ и защитена морска акватория.



Побити камъни
Побити камъни или „Дикилиташ“, както са се наричали до 1942 г., са скални образувания не далеч от гр. Варна. Представляват колони от варовик с различна височина – от 5 до 7 м., дебелина – от 0,3 до 3 м. и различно сечение. За произхода им има много хипотези, като може би най-популярната е, че са се образували преди 50 млн години, когато мястото е представлявало морско дъно. Любопитно е, че местността е една от двете единствени естествено формирани пустини в Европа (другата е пустинята Табернас в Испания). Поради това силно препоръчвам да ги посетите по-скоро сутринта, а не в следобедните жеги.


Крепост Овеч
Тук леко се отдалечаваме от морето, но все пак сме достатъчно близо за няколкочасова разходка в западна посока от плажа. Овеч е средновековна крепост, намираща се в близост до град Провадия. Използва се от ІІІ в. до началото на VІІ в. и след това от Х–ХІ в. до края на ХVІІ в. Поради стратегическото си разположение, крепостта е населявана последователно от траки, римляни, византийци, българи и турци. А днес е едно от най-красивите места в Източна България, чудесно за разходка, няколко урока по история и снимки.


Антична крепост на нос Свети Атанас
Античната крепост на нос Свети Атанас се намира в град Бяла (Варненско). Крепостта всъщност е била цял пристанищен град с главна улица и множество важни сгради, измежду които три винарни (както винаги, отбелязвам важните неща!). Една от най-красивите и впечатляващи възстановени части от града е Базиликата. От тук може да се насладите и на наистина уникални гледки от носа.
Нос Емине
Нос Емине е мястото където Балкана целува морето. Буквално. Носът представлява източния край на Стара планина и е условна граница между северното и южното Черноморие. Тук завършват маршрутът Ком-Емине и Европейския пешеходен маршрут Е-3. Носът е защитена територия от 1976 г., на него има и действащ морски фар. Посетихме мястото миналата година и си пожелах следващия път като сме там, да е на завършека на нашия преход Ком-Емине.


Старият Несебър
Едва ли има някой, който да не знае за Несебър и да не го е посещавал поне веднъж. И все пак няма как да не го спомена. Старият град е един от най-древните в Европа и е дом на множество забележителности: вятърната мелница, крепостта, музеите, множеството църкви… За посещението му е добре да отделите повечко време а и магията му със сигурност ще ви завладее така, че няма да искате да си тръгвате бързо-бързо…



Беглик Таш
Беглик Таш или Бегликташ е едно от най-големите мегалитни светилища в България – площта му е около 12 декара. Представлява естествен скален ансамбъл от сиенитни блокове с различни размери и форма. Намира се на 5 км. от град Приморско, в полите на Странджа и в близост до долината на р. Зигра и вр. Китка. Смята се, че мястото е функционирало като светилище близо 2000 години – от XV век пр. Хр. до IV в. От Беглик Таш има изградени екопътеки до нос Беглик Таш и Маслен нос, по които ние за жалост не можахме да се разходим, когато ходихме, но си обещахме да ги посетим друг път.
Село Резово
Село Резово е най-южното населено място по Черноморието. Тук е устието на Резовска река, която представлява и границата между България и Турция – турския бряг е буквално на метри от Резово и може да се види от селото. Тук има и миниатюрен плаж, за който прочетох, че обикновено има дори спасител (и 4-5 туристи), но когато ходихме ние (2020 г.), нямаше никого. Хората, които почиват през лятото в Резово, обикновено го правят именно заради спокойствието там, а Силистар е само на 5 км. и е любим плаж от южното Черноморие. За нас беше интересно да се разходим до Резово и да видим границата.



Това, разбира се, е само малка част от забележителностите покрай българското Черноморие, но са едни от любимите ми места, които съм посещавала през годините и смятам, че всеки трябва да види. Освен това са подходящи за разходка и през другите сезони (да, на море може да се ходи не само лятото!). Оставям за следваща статия и едно място, което предлага много места за разходка, а именно – Странджа планина. А до тогава – радвайте с на Черноморието ни, защото… ами защото ни е само едно!
П.П. За съжаление се оказа, че съм изгубила снимките от Балчик, в който за последно бях през далечната 2012 г., както и тези от Античната крепост и Беглик Таш. Това е само повод отново да се върна там и да обновя статията след време. 😊
Comment