Зимата вече наднича зад ъгъла, но по всичко личи, че слънчевите дни не са съвсем свършили. Затова не бързайте да прибирате туристическите обувки! Само се облечете по-топло и беж на лов за есенни приключения! 😊 А ако искате хубавото време да ви е (почти) на 100% сигурно, най-добре се отправете към южна България.
В края на октомври и ние се разходихме в там – посетихме Мелник и отидохме пеша (да, пеша!) до Роженския манастир. Това не беше първият път, в който съм в региона, но нямах представа, че тук се крие чудна пътека от града до манастира, осигуряваща зашеметяващи гледки към Мелнишките пирамиди и околните планини. И така:
За екопътеката
Екопътеката започва в края на град Мелник, точно след Музея на виното. Има цели две табели, указващи посоката. 😀


Тръгва се по тясна уличка, която след малко излиза извън града и продължава в коритото на пресъхнала река (уви, така и не разбрах как се казва). Съвсем в началото покрай нас се чуваха (и от време на време виждаха) кротко пасящи кравички. Пътеката се движи известно време в коритото (може би около половин час), след което се излиза от него (има табели навсякъде, така че няма вероятност от загубване) и се започва изкачване.
Не е много стръмно, общата денивелация на прехода е около 200 метра. Скоро започват и да се показват изумителните (наистина са изумителни!) Мелнишки пирамиди. Колкото по-високо, толкова по-красиво! В най-високата си точка (след около още 20-30 минути), пътеката предлага 360 градусови гледки към пирамидите, както и към околните планини.


Пътеката продължава още малко и се стига до единствената „неприятна“ част (или поне предполагам, че е такава за хората, които имат страх от височини) – импровизирано дървено мостче платформа, което не изглежда особено поддържано. За радост то не е дълго и по него се преминава бързо. След него има още съвсем малко ходене, като пътеката започва да слиза леко надолу и скоро отпред се открива манастира.

Нашата разходка беше мноооого лежерна и с множество спирки и снимки, та това доста ни я удължи, но според информацията в интернет, по принцип преходът не би трябвало да отнеме повече от час и половина в посока при нормално ходене.
За Мелнишките пирамиди
Мелнишките пирамиди са естествени скални образувания в подножието на югозападен Пирин. На височина достигат до 100 метра, склоновете им са пясъчни и не места почти изцяло отвесни. Интересно е, че на върховете им растат широколистни растения и треви. А видът им днес не е този, който е бил преди 50 години или, който ще е след още толкова, тъй като са в процес на изграждане и външните им вид и форма се променят.

За Роженския манастир
Роженският манастир „Рождество Богородично“ е средновековен манастир, разположен в югозападните склонове на Пирин. Липсва информация за ранната история на манастира, вероятно заради пожар в края на 17 век, унищожил архива му. Разкопки в манастирския двор разкриват накити и монети от византийския император Михаил VIII Палеолог, но най-ранното сигурно сведение за съществуването на обителта е една преписка от 1551 г., открита в библиотеката на Великата Лавра.
В следващите векове Роженската обител преживява различни периоди на подем (например строежите на южното манастирско крило и главната църква през 16) и упадък (като пожара в края на 17 век). След 1912 година между България и Гърция пък възниква спор за собствеността му, но през 1921 година Арбитражният съд в Хага окончателно взема решение в полза на България. В края на 60-те години на миналия започват реставрационно-консервационни дейности по стенописите, иконите и дърворезбите, които завършват в началото на 90-те години, а през 1981 се завършва и архитектурна и строителна консервация и реставрация на манастира.




След разходката
Щом се върнете в град Мелник, не бързайте да си тръгвате! Тук има няколко механи, в които готвят много вкусно. Ако пък имате имате повечко време или сте в града за повече от ден, може да посетите и Музея на виното или най-голямата възрожденска къща в България – Кордолуповата къща. Не пропускайте и да си купите вино като освен обичайните и познати видове и сортове, особено силно препоръчвам да си вземете смокиново вино. 🙂
Ако тази статия ви е харесала и търсите други идеи за есенни разходки, може да разгледате и статиите за екопътека „Бяла река“ и екопътека „Бели Искър“, които според мен също са чудесен избор за есента.