Наскоро ви разказах едно от любимите ми места около град Русе – Ивановските скални църкви. Днес ще ви разходя виртуално до още една любопитна забележителност в региона – крепостта Червен. Отново се надявам да събудя любопитството ви и да ви провокирам да посетите крепостта (както и целия Русенски регион).
Как се стига?
Крепостта се намира на 34 км. от град Русе, в края на село Червен. Т.е. след като стигнете селото, просто продължавате до края му. До крепостта има обособен паркинг, както и заведение за хранене (което обикновено работи от пролетта до есента). Посещението се съчетава чудесно с посещение на вече споменатите Ивановски скални църкви, тъй като двата обекта се намират доста близо един до друг.

За крепостта
Крепостта Червен е един от най-големите административни, военни, църковни, културни и стопански центрове по време на Второто българско царство (XII – XIV в.). Наследник е на ранновизантийска крепост от VІ в. Значимостта и развитието му се дължат до голяма степен на стратегическото му разположение – долината на река Русенски Лом и намиращата се в близост столица Търновград.

Значението на Червен нараства след 1235 г., когато става седалище на средновековната българска Червенска митрополия и в околността му възникват много скални манастири. През XIV в. той достига върха в развитието си и територията му включва вътрешен град, разположен върху скален рид над реката и външен град в неговото подножие. В този период територията на Червен нараства значително и достига около 1 кв. км. и се превръща в стопански център с развити железодобив, златарство, строителство и дървообработване, битови и художествени занаяти.


Червен има сложна укрепителна система, плътно застрояване и разклонена улична мрежа. Изцяло запазена и триетажната западна бойна кула. Любопитен факт е, че Балдуиновата кула в Царевец е възстановена именно по модела на кулата в Червен.


През 1388 г. Червен е завзет и разрушен от османците. В началото на османското владичество запазва административните си функции, но постепенно запада. През ХVІІ в. изживява период на стопанско оживление. Оттам произхожда родът на баба Тонка Обретенова.
Проучването на Червен, започнало през 1910 г., допринася значително в изучаването на средновековната българска култура в контекста на градоустройството в този период и стопанския живот на градовете. Разкопките разкриват замък, крепостни стени, два подземни водоснабдителни прохода, 16 църкви, обществено-административни сгради, много жилища и значими археологически находки. Сред тях са и няколко монетни съкровища, накити, епиграфски паметници, керамика, предмети на бита, занаятчийски инструменти, въоръжение и др.

Допълнителна информация
От паркинга до крепостта може да се стигне по два начина – по стъпалата вдясно, тръгващи от подножието на скалата, или по пътеката, която е малко по-напред и вляво. Препоръчвам да се тръгне от стъпалата (саааамо 235 на брой) за една по-добре организирана и панорамна разходка. Преди това не забравяйте да се отбиетe, за да си закупите билета за вход (ако не се лъжа, цената му е 5 лв.). За повече любопитна информация, препоръчвам официалния сайт на крепостта: https://cherven.eu/
Comment