Черно море на юг е супер, но на север е… още по-супер! 😀 С тази невинна шега се надявам да не си навлека гнева на този или онзи – действително спорът дали на север или на юг е по-добре е ВЕЧЕН и всичко е въпрос на гледна точка и предпочитания. 😊 Аз обичам да ходя и на Южното, и на Северното Черноморие и честно казано не бих могла да избера едно от двете – всяко си има своя чар и ме зарежда по различен начин.
Всъщност като дете съм ходила на море главно на север, което е основно заради това, че съм от Русе и просто е много по-близо. С морето за първи път се запознах, когато бях чааак на 8, във втори клас, когато отидохме на зелено училище на Златни пясъци и… нос Калиакра. От Златни пясъци (от тогава) нямам особени спомени, но нос Калиакра се настани в сърцето ми трайно и завинаги и досега остава едно от най-красивите за мен места въобще в България.
От тази първа среща с морето, аз се влюбих в него необратимо и завинаги. Едни от любимите ми детски спомени са точно от подготовките и отпътуванията за морето – приготвянето на багажа, ставането рано (мноооого рано), закуската, качването в колата… и тук аз заставах и следваха няколко часа настойчиво гледане в посоката на движението ДОКАТО не видя морето. Да, въобще не преувеличавам, толкова голямо беше вълнението ми и ТОЧНО така минаваше пътят ми към морето.
След като се изместих в София преди няколко години, започнах да ходя основно на Южното Черноморие, което тогава „открих“ за първи път. Тази година обаче реших, че е време да се „завърна“ на север и да преоткрия любимите си места, а и да добавя някои нови. Колко хубаво беше само! Споделям и с вас едни от най-хубавите места по Северното Черноморие:
Шабленския фар
Шабленският фар е не само най-северният български морски фар, но и най-високият (32 метра) и най-старият (открит без 1857 г.). Нещо любопитно, което научих е, че през 1996 г., когато фарът навършва 140 години, хората, които го стопанисват, заравят в основата му послание към бъдещите поколения, което ще бъде отворено през 2056 г., когато фарът ще навърши 200 години. Интересно какво ли е то?

Тюленово
Тюленово беше едно от местата, които посетих за първи път. Мястото е известно с изключително живописните си скалисти брегове и има защо. Едно страхотно усещане за безбрежност, свобода и неподправеност носи околността. Тюлени за жалост не видяхме, но пък имаше множество корморани.



Нос Калиакра
Вече го споменах, но бих го направила още 100 пъти. Всяка среща с Нос Калиакра и околността е магия. Просто има нещо във въздуха! Думите не стигат.




Ботаническа градина в Балчик
Вече съм разказвала и преди за Ботаническата градина в Балчик (ще оставя линк в края на статията) и няма да навлизам в големи описания. Ще припомня само, че тук е най-голямата колекция от кактуси и сукуленти на Балканския полуостров и в Източна Европа. Разкошно е всичко друго, което може да бъде видяно в Ботаническата градина.




Дворецът в Балчик
Ръка за ръка с Ботаническата градина върви Дворецът в Балчик – двете са свързани и реално не можете да посетите едното без другото. Дворецът е изграден през 1924 г. по поръчка на румънската кралица Мария (по това време територията, където е изграден е част от Румъния). След връщането на Южна Добруджа през 1940 г., той влиза в българските граници. Особено интересни са както главната постройка, така и вилите около нея, а и прекрасните градини.





Залив Болата и още плажове
Това беше вторият път, в който идвам до залив Болата. Първият път беше преди няколко години през пролетта и определено не ставаше за плаж. Този път изгледите не изглеждаха по-добри – в първите дни по Северното Черноморие, то беше доста начумерено. Неочаквано, обаче, слънцето се показа точно навреме и успяхме да направим един бърз импровизиран плаж. Водата си беше студена, обаче, така че не се къпахме.

Други приятни, запазили дивия си облик, плажове в околността са Дуранкулак и Крапец. За оптимално приятно плажуване, обаче, препоръчвам да ги посетите след средата на юли, тъй като в началото на месеца си беше хладничко все още. Дали ви вдъхнових да дадете шанс на Северното Черноморие? Надявам се. Убедена съм, че няма да се разочаровате, ако търсите спокойствие и диви гледки. А ако тази статия ви е допаднала, може да прочетете и 10 забележителности по Черноморието: какво да правим, ако не ни се лежи на плажа, която съдържа и някои идеи за места, които са по на юг.
Comments (2)