В продължение на предишната статия, в която разказах (или за някои може би само припомних) за едни от задължителните според мен места за посещение по Северното Черноморие, допълвам с още едно място, което е съвсем маааалко по-далеч от брега, но пък според мен определено си заслужава да се види. Става въпрос за Центърът за защита на природата и животните в град Добрич (накратко – Зооцентър Добрич).
За Зооцентър Добрич научих преди около година от социалните медии. По принцип съм силно скептична към зоологическите градини и мисля, че трябва да съществуват само при определени условия и в определен вид. Зооцентър Добрич, за щастие, е много различен от зоологическите градини, каквито ги познаваме в България. И заради това, още като прочетох за него, го включих в списъка си за посещение през лято 2021. Ето и малко повече информация:
Как е създаден Зооцентър Добрич?
Всичко започва с една снимка, публикувана от „Ройтерс“ през 1996-1997 г. – снимка на малко кенгуру с майка си, придружена с текст, че животните в зоопарка в Добрич гладуват. Снимката се появява и в известен швейцарски ежедневник и на нея попада екологът Барбара Геринг, която организира дарителска кампания в Швейцария за подпомагане на зоопарка. За съжаление, въпреки че се събират средства, малкото кенгуру не оцелява. Тази инициатива, обаче, прераства в проект за изграждането на зооцентър в Добрич по модела на зоологическата градина в Цюрих. Освен Барбара Геринг, в начинанието се включват и проф. д-р Евалд Изенбюгел, автор на проекта за зооцентъра, ветеринарният лекар д-р Долф Бурки, както и други, обичащи природата и животните. След няколко години подготовка и събиране на средства чрез благотворителни инициативи, през 2003 година отваря врати Центърът за защита на природата и животните в град Добрич.

Разположение и условия
Зооцентър Добрич се намира в покрайнините на града, на мястото на вече споменатия зоопарк. Разположен е на площ от 162 декара, покрита със зелени поляни и дървета и без бетон. Животните разполагат с просторни заграждения, а някои от тях дори си се разхождат съвсем свободно по алеите сред хората. Другото хубаво е, че животните обикновено си имат другарчета, а не са самички.


Повече за животните
В зооцентъра живеят 350 животни от 70 вида. Тук може да видите лами, алпаки, елени, витороги овце, муфлони, еноти, щрауси, кенгура, пеликани, мечки, различни видове птици, селскостопански животни и други. Някои от животните са дарение от Швейцария, други са от някогашния зоопарк, а трети са животни, спасени от зооцентъра.





Опазване на животните и спасителна дейност
Центърът за защита на природата и животните в град Добрич работи активно за опазването и размножаването на редки и застрашени видове като Конят на Пржевалски и Европейският Бизон (Зубър). Зооцентърът участва в различни международни проекти и развъдни програми, целящи увеличаването на популацията на тези видове. Освен това, екипът на центъра е спасил стотици диви животни в беда през последните години, като някои от тях биват връщани обратно в природата, докато други стават постоянни обитатели на парка. Такива са например пеликаните, постъпили в центъра през април 2020 г. с атрофирали мускули.

Моите впечатления
Зооцентър Добрич действително е забележително място, уникално по рода си за България с условията, които предлага на своите обитатели – животните. Допълнителната му дейност като място за опазване на животните и спасителен център го прави още по-важно за страната. И разбира се, не на последно място, възможността, която предоставя на всеки да се докосне до животните в една спокойна и зелена обстановка е изключително ценна. Ние прекарахме в парка около 2 много приятни часа и определено препоръчвам на всеки, който обича природата и животните също да го посети.
Как можем да подкрепим зооцентъра?
В началото на създаването на Зооцентър Добрич, всички животни са осиновени от швейцарски граждани, които са помагали финансово за тяхното отглеждане. Днес животните вече могат да бъдат осиновявани и от българи – повече информация за това има на сайта тук. Разбира се, можете да направите дарение към зооцентъра и без да осиновявате животно. Освен това, екипът на зооцентъра с удоволствие приема и доброволци, които да помагат в парка.
*Тази статия се основава на посещението ми в Зооцентър Добрич, както и информацията, предоставена на официалните сайтове на зооцентъра и на Общинска администрация град Добрич.
Ако тази статия ви е харесала, може да прочетете и статията ми за Паркът за танцуващи мечки до град Белица.