Град Русе и околностите са (се превърнали в) по-скоро „нестандартни“ локации за посещения, разходки и приключения. А всъщност цялата Русенска област и въобще Североизточният регион предлагат множество интересни и любопитни места. Един уикенд не стига (ама въобще не стига!). Едно от любимите ми места тук, съвсем близо до Русе, са Ивановските скални църкви – място, което не само съм посещавала безброй пъти, но в непосредствена близост до което работих цяло едно лято. 😊
Как се стига?
Ивановските скални църкви се намират на 22 км. южно от град Русе, до село Иваново. Църквите са в пределите на Природен парк „Русенски Лом“ и до тях се стига по асфалтиран път, започващ в ляво преди началото на селото (ако идвате от гр. Русе). В подножието на единствената в момента отворена за посещение църква, „Света Богородица“, има обособен паркинг, както и магазинче за сладолед, напитки, сувенири и тоалетна. Тук е печатът за книжката на 100 национални туристически обекта.

За църквите
Ивановските скални църкви всъщност са част от скалният манастир „Св. Архангел Михаил”, основан в началото на XIII в. от монаха Йоаким, който по-късно става български патриарх. Манастирът включва няколко комплекса от скални помещения, като в шест от съществуващите църкви са запазени стенописи.
По време на Второто българско царство българските царе Иван Асен II, Иван Александър и други членове на царския двор правят множество дарения за манастира, а той от своя страна се утвърждава като важен духовен и книжовен център. По това време скалните църкви са били над 40 на брой, а освен тях е имало около 300 монашески килии. Помещенията се намират на около 30 и повече метра височина и са свързани с пътеки и скални стълби.
Главната църква „Света Богородица“, която е единствената отворена за посещения в момента, е изписана отвътре с различни библейски сцени и образи, които са изключително добре запазени. Включително тук се различават и сцени като „Тайната вечеря“, „Влизането в Йерусалим“, „Св. Йоан Кръстител“, „Страстите Христови“, „Целувката на Юда“ и др. Запазени са и ктиторските портрети на дарителите цар Иван Асен II, цар Иван Александър и други представители на царския двор.


Стенописите в църквата „Света Богородица“ са от световно значение и са сред най-големите образци на изкуството от Палеологовия Ренесанс на Балканите. Ето защо те са включени в списъка на световното природно и културно наследство на Юнеско като един от 9-те такива обекти в България. Скалният манастир е обявен за Национален археологически резерват през 1987 г.



Допълнителна информация
До църквата „Света Богородица“ може да се стигне по два начина – по стълбите, които започват от паркинга в подножието на скалата или като се продължи в посока магазинчето, което се подминава и се върви по тясна асфалтирана пътечка. След няколко минути се стига едно разклонение вдясно, което минава между дърветата и храстите. Върви се още няколко минути и се излиза над каньона на Русенски Лом, където се откриват наистина уникални гледки. Аз винаги предпочитам да се кача от тази страна, след което слизането е по вече споменатите стълби.



В самата църква има екскурзовод като таксата за посещение е 5 лв. Има отстъпка за учащи и пенсионери. Екскурзоводът е изключително отзивчив, с удоволствие разказва за църквата, както и за целия комплекс и отговаря на всякакви въпроси. Църквата обикновено не е отворена през цялата година. Точният период зависи от метеорологичните условия, но обикновено работи от пролетта до началото на есента (края на септември).
Comments (2)