Едно от предимствата (за мен) на това да живееш в София е, че повечето от половината български планини се намират само на час с кола от града. А за планинар ентусиаст като мен, това си е истинско щастие. 😀 На фона на Витоша, някои от тези планини са доста непопулярни, а определено си заслужават да бъдат опознати. Такава е и Чепън планина, която се намира до град Драгоман.
Чепън планина
Чепън планина е малка планина до град Драгоман, на около час от София, и е част от Западна Стара планина. Простира се от запад на изток в продължение на около 18 км, а широчината ѝ е около 2-3 км. Първенецът ѝ е Петровски кръст, висок 1 206 м.
Екопътека „Чепън планина“
Екопътека „Чепън планина“ е сравнително лесна и не много дълга екопътека, която започва от град Драгоман и се изкачва до Петровски кръст. Началото на пътеката е в края на самия град в посока село Летница – малко преди табелата за изход от град Драгоман има отбивка вдясно. Тук има място, където може да оставите колата си (ако сте дошли с кола). Може да намерите точната локация тук.
След своеобразния паркинг хващате лявото разклонение на черния път. След минута-две ще стигнете до същинското начало на пътеката – тук има и табела, която дава информация за планината, както и за растенията и животните, които се срещат в нея.

Оттук нататък следва постепенно изкачване по черния път, който се вие нагоре. На няколко места има разклонения, но не е важно кое от тях ще хванете, тъй като скоро те се срещат отново. Маркировка няма, но не е и нужна. Като цяло самото изкачване е сравнително полегато и лесно – екопътеката е перфектна за лежерна разходка, подходяща е и за деца. Имайте предвид обаче, че е изцяло на открито и лятото със сигурност става много горещо. Не забравяйте да си вземете и вода – по пътя няма чешми.




От най-долната точка до върха отнема около час-час и половина, в зависимост дали спирате да почивате по пътя. Ако сте с деца, разбира се вероятно ще отнеме повече. Точно преди върха има изграден параклис. Горе на самия връх пък има оброчен кръст и светилище на Сабазий. Открива се гледка към околните планини, а в долината се вижда и Драгоманското блато.



От тук може да се продължи нататък по билото и да се слезе от другата страна, с което да се направи кръгов маршрут. Не сме пробвали колко време отнема – ние решихме да се върнем по същия път, по който дойдохме.

Драгоманско блато
В подножието на Чепън планина се намира и Драгоманското блато – единственото по рода си карстово блато в България, което до януари 2020 година е било дом на множество растения и животни, някои от които застрашени видове. За съжаление около 80% от растителността на блатото изгаря в пожар на 22 срещу 23 януари 2020 година. Посетителската инфраструктура също е унищожена в голямата си част, така че към днешна дата посещението на блатото е невъзможно. Ние отидохме до някогашния му „вход“, но действително не можахме да продължим по-нататък. Много съжалявам, че не видях блатото преди пожара. Всъщност, много съжалявам, че този пожар изобщо се е случил. Надявам се ситуацията да не е необратима (от прочетеното в интернет се разбира, че до голяма степен блатото може да се възстанови), както и че ще се вземат мерки, за да бъде отново възможно посещението му.




Надявам се, че тази идея за лесна планинска разходка около София ви е харесала и, че непременно ще сложите Чепън планина в списъка с дестинации за тази пролет. 😊 Ако тази статия ви е харесала, ви каня да прочетете и тази за екопътека „Бели Искър“, както и тази за екопътека „Бяла река“.
Comment